Zaman: 31 Ağu 2014 1:31

Neden başımız döner? Baş dönmesini nasıl engelleriz?

  
Hastalıklar ve şifaları yaşadığımız sağlık sorunlarımızı burada paylaşalım!

Moderatörler: hawk, SüperMod

Neden başımız döner? Baş dönmesini nasıl engelleriz?

Mesajgönderen serdaris » 24 Eki 2004 14:41

Neden başımız döner? Baş dönmesini nasıl engelleriz?

Sersemlik Hâli Nedir?
Bazı kişiler, denge sorunlarını, "kendilerini sersem hissetme, ayakta duramama, terelelli" gibi kelimelerle ifade ederler. Dönme veya ivmelenme hissi olmadan, kendini dengesiz, güvensiz hissetme, bazen iç kulak probleminden kaynaklanır.

Baş Dönmesi Nedir?
Kişiler, kendilerinin veya çevrelerinin döndüğünü söylerler. Baş dönmesi, sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanır.

Denge Anatomisi: Baş dönmesi ve sersemlik hissi, denge sistemleri ile ilgilidir. Bu sistemle kişi, vücudunun hangi yönde olduğunun, nereye dönük olduğunun, ne tarafa doğru hareket ettiğinin veya döndüğünün bilincinde olur.

Denge hissiniz aşağıdaki sistemlerin karışık bir ilişkisi sonucu gerçekleşir:
1-İç kulaklar (labirent), hareketin yönünü belirler; dönme, ön-arka, yan-yan, yukarı aşağı gibi.
2-Gözler, vücudun boşlukta nerede olduğunu (ayakta, ters dönmüş gibi) ve hareketin yönünü görür.
3-Doku alıcıları, eklem ve omurga gibi organlarda bulunur, vücudun hangi bölgesinin yere değdiğini algılar.
4-Kas ve eklem his alıcıları, vücudun hangi kısımlarının hareket ettiğini algılar.
5-Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik), diğer dört sistemden gelen bütün bulguları değerlendirerek, aradaki ilişkiyi sağlar.
Merkezi sinir sistemi, bu dört sistemden karışık veriler aldığı zaman, kişi, sersemlik veya baş dönmesi hisseder.
Fırtına esnasında uçakta bulunduğunuzu ve uçağınızın hava boşluğuna girdiğini farzedin. Siz, sadece uçağın içini gördüğünüz için, uçak dışındaki bu fırtınayı göremezsiniz. Bu durum, beyin algılarınızın karışmasına yol açar ve sizde "uçak tutması" görülebilir.

Aynı şekilde yolda giden bir arabanın arka koltuğunda oturduğunuzu ve kitap okuduğunuzu farzedin. İç kulağınız ve his algılayıcılarınız bunu algıladığı halde gözleriniz sadece kitabı görmekte olduğundan, sizde de "araba tutması" görülebilir.

Gerçek bir hastalık örneğini verelim. Bir kafa travması veya kulak iltihabından dolayı, tek taraflı iç kulağınızın etkilendiğini farzedin. Etkilenen iç kulak, diğer kulak gibi mesajları sağlıklı olarak beyine iletemez. Bu durumda beyninizin, deyim yerindeyse "aklı karışır" ve baş dönmesi, bulantı hissedebilirsiniz.

Hangi Tıbbi Rahatsızlıklar Başta Sersemlik Hissi Yaratır?
1-Kan Dolaşımı: Dolaşım bozuklukları, sersemlik yaratan rahatsızlıkların başında gelir. Beyninize yeteri derecede kan gelmezse kendinizi sersem gibi hissedersiniz. Hemen hemen herkes, otururken veya yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimseler, sürekli olan rahatsızlıklarının yol açtığı dolaşım bozukluğuna sahiptirler. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterol düzeyi olan kişilerde, damar sertliği sık olarak görülür. Kalp yetmezliği veya kan düşüklüğü olan kişilerde de bazen görülebilir.

Nikotin, kafein gibi bazı uyarıcılar ve ilaçlar, beyin kan akımını azaltır. Diyetteki aşırı tuz da dolaşım azlığına yol açar. Psikolojik stres, gerginlik ve endişe gibi durumlar da, damarlarda spazm yaratarak, dolaşım bozukluğuna yol açar.

Şayet iç kulak beslenmesinde bir problem olursa, daha belirgin olan "baş dönmesi" hissi ortaya çıkar. İç kulak, dolaşım bozukluklarına karşı çok hassastır ve beyinde olan dolaşım bozukluklarından da direkt olarak etkilenir.

2-Travma: İç kulağı etkileyen kafatası kırığı, belirgin ve dayanılması zor baş dönmesi ile işitme kaybı oluşturur. Sersemlik haftalar sürer; zamanla sağlam taraf, iç kulak görevlerinin hepsini üstlenirken şikayetler hafifler.

3-İltihap: Basit nezle ve gribe yol açan virüsler, iç kulağı ve beyine giden sinirleri etkileyebilir. Bu, baş dönmesine yol açar, fakat işitme çoğunlukla normal kalır. Mamafih, orta kulak iltihabına yol açan bakteri, iç kulağı tutarsa, hem ileri derecede işitme kaybına hem de baş dönmesine yol açar. Sersemlik hissinin şiddeti ve süresi, kafatası kırıklarında olduğu gibidir.

4-Alerji: Alerjik oldukları yiyecek veya toz, mantar, çiçek poleni gibi maddelerle karşılaşan bazı kişilerde, sersemlik hâli veya baş dönmesi olabilir.

5-Nörolojik Hastalıklar: Multipl skleroz, frengi, tümör gibi sinirleri etkileyen hastalıklar, denge bozukluklarına yol açabilirler. Nadir görülmelerine rağmen, doktorunuz, sizi muayene ederken bunları da düşünür.

Sersemlik Hissi İçin Hekim Ne Yapabilir?
Hekim, sizin sersemlik hissinden ne kasdettiğinizi, ne kadar zamandır olduğunu, size ne gibi bir problem yarattığını, ne kadar sürdüğünü, bulantı veya kusma ile birlikte olup olmadığını soracaktır. Bu hissi başlatan ortamlar sorulabilir. Genel sağlığınız, kullandığınız ilaçlar, kafa travmaları, son zamanlarda geçirdiğiniz iltihaplar ve kulağınız ile sinir sisteminiz hakkındaki diğer sorular size sorulacaktır.

Hekiminiz, kulak, burun ve boğazınızı muayene edecek, sinir ve denge fonksiyonları ile ilgili testler yapacaktır. Bazı vak'alarda, hekiminiz, kafa filmleri, bilgisayarlı, manyetik rezonanslı filmler, kulağa sıcak ve soğuk havanın verildiği denge testleri isteyebilir. Yine gerek görülen vak'alarda, kan testleri ve kalp muayenesi yapılabilir.

Bütün hastalar, bu testlerin hepsine ihtiyaç göstermez. Kişinin bulgularına göre, buna hekim karar verir. Aynı şekilde hekiminizin tedavisi, teşhis edilen hastalığa dayanacaktır.

Sersemlik Hissini Nasıl Azaltabilirsiniz?
1-Yatarken birden ayağa kalkmak gibi ani hareketlerden kaçının.
2-Aşırı baş hareketlerinden kaçının.
3-Nikotin (sigara, püro...), kafein ve tuz gibi, kan dolaşımını engelleyen maddelerden kaçının veya azaltın. Alkol kullanmayın.
4-Sersemlik hissinizi başlatan, stres, gerginlik gibi durumlardan ve alerjik olduğunuz maddelerden mümkün olduğunca uzak durun.
5-Sersemlik hâliniz varken, araba veya makine kullanmak, merdiven tırmanmak gibi tehlikeli olabilecek işlerden kaçının.

Yapılabilecek Egzersizler:

Yatakta uygulanabilecek egzersizler:
Göz hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş başlanmalı, sonra hız arttırılmalıdır. *Gözlerinizi, yukarı ve aşağı hareket ettiriniz. *Gözlerinizi, bir yandan, öteki yana hareket ettiriniz. *Gözünüzün karşısında tuttuğunuz parmağınızı yüzünüze yaklaştırıp uzaklaştırırken (30-90cm arasında), gözlerinizi bu parmak ucunda odaklaştırınız.
Baş Hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş ve gözler açık olarak başlanmalı, daha sonra hız giderek arttırılmalı ve en son olarak da gözler kapalıyken yapılmalıdır. *Başınızı öne ve arkaya eğiniz. *Başınızı bir yandan öteki yana çeviriniz.

Oturur durumda uygulanabilecek egzersizler:
*Omuzlarınızı silkeleyiniz ve omuz başlarınıza daireler çizdiriniz. *Yere doğru eğilerek yerdeki bir cismi yakalamaya çalışınız.
Ayakta dururken yapılabilecek egzersizler:
*Gözler açık ve kapalıyken, oturup kalkınız. *Göz hizasında ufak bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. *Diz hizasında ufak bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. *Yere çömelip, doğrulunuz. Daha sonra, kendi çevrenizde tam bir tur atınız.

Hareket halindeyken yapılabilecek egzersizler:
*Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken oda içinde dolaşınız.
*Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken bir yokuş inip, çıkınız.
*Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken bir merdivene inip, çıkınız.
*Eğilme ve gerilere hedef alma hareketlerini içeren basketbol veya bowling gibi herhangi bir oyunu oynayınız.

Bu tür rahatsızlıklar genelde belirli yaşlardan sonra başlıyor ama ben genç yaşta ki insanlarda da baş dönmeleri görüyorum. Her kesimin ilgisini çekeceğini düşündüğüm bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.
Kaynak : mynet.com
ATAM...
DÜNYA DÜŞSE PEŞİMİZE,
YER YARILSA YERİNDEN,
NE SENDEN VAZ GEÇERİZ,
NE SENİN ESERİNDEN...
Kullanıcı avatarı
serdaris
Yönetici
Yönetici
 
Mesajlar: 15315
Resimler: 23
Yaş: 49
Kayıt: 27 Kas 2002 9:14
Konum: İstanbul
Teşekkür edildi: 407
Teşekkür alındı: 183 kere forum 156 Mesajlar

Mesajgönderen aysera » 24 Eki 2004 20:23

çok teşekkürler,çalışırken sağlığımızı ihmal edebiliyoruz.
Bazen önemsiz gibi geliyor ama önlem almak gereken küçük göstergeleri
zamanında teşhislemek gerekebiliyor.
Æyse®æ

ES.
BİB®
Kullanıcı avatarı
aysera
Editör
Editör
 
Mesajlar: 7575
Resimler: 1
Yaş:
Kayıt: 06 May 2004 14:29
Konum: KeLiMeLeR
Teşekkür edildi: 54
Teşekkür alındı: 51 kere forum 40 Mesajlar

Mesajgönderen zeksilver » 24 Eki 2004 23:46

Bu denge sorununu 2 sene önce yaşamıştım ben tam bir ay kadar sürdü, doktorlar kulak arkasından kaynaklandığını söylemişlerdi, Allah kimseye vermesin böyle birşey çok kötü.
Saygılarımla
zeksilver
Kullanıcı avatarı
zeksilver
Yönetici
Yönetici
 
Mesajlar: 4280
Resimler: 99
Yaş:
Kayıt: 03 May 2002 0:02
Teşekkür edildi: 3
Teşekkür alındı: 1 kere forum 1 Mesaj

Mesajgönderen ^^BaByFaCe^^ » 26 Eki 2004 7:50

Amin zek..

Te$ekurler serdaris,bilgiler icin.. :alkis:
You break my heart, I'll break your jaw!!:aughing:
Kullanıcı avatarı
^^BaByFaCe^^
Yeni üye
Yeni üye
 
Mesajlar: 0
Yaş: 31
Kayıt: 21 Mar 2004 5:24
Konum: U§A
Teşekkür edildi: 0
Teşekkür alındı: 0 kere forum 0 Mesaj

Mesajgönderen emiralp » 26 Eki 2004 23:32

zek sanirim senin kulaktaki salyangozlarda ( denge unsurudurlar, hatta bir sivi vardir surekli ayni yonde doner) problem varmis..
gecmis olsun..
ATA YURDU AHLAT'A SELAM OLSUN
# EMRE #
Kullanıcı avatarı
emiralp
Yeni üye
Yeni üye
 
Mesajlar: 0
Resimler: 1
Yaş: 33
Kayıt: 12 Şub 2004 14:35
Konum: Hollanda
Teşekkür edildi: 0
Teşekkür alındı: 0 kere forum 0 Mesaj

Mesajgönderen serdaris » 27 Eki 2004 8:39

Baş dönmesi olayını ciddi bir şekilde geçen sene başıma gelen bir ameliyat sonrası günlerde yaşadım. Yaklaşık 4 ay kadar sürdü. Özellikle sabahları yataktan kaltığım zaman dengemi sağlama da zorluk çekiyordum. Bu yaşıma kadar baş dönmesi ile karşıladığım için bu olaylar beni çok etkilemişti.
Bu konu ile ilgili haberi mynet te görünce sizlerle paylaşmak istedim.

İnsan başına gelmeyince anlamıyor.
Allah kimsenin başına vermesin.
Herkese sağlık versin.
ATAM...
DÜNYA DÜŞSE PEŞİMİZE,
YER YARILSA YERİNDEN,
NE SENDEN VAZ GEÇERİZ,
NE SENİN ESERİNDEN...
Kullanıcı avatarı
serdaris
Yönetici
Yönetici
 
Mesajlar: 15315
Resimler: 23
Yaş: 49
Kayıt: 27 Kas 2002 9:14
Konum: İstanbul
Teşekkür edildi: 407
Teşekkür alındı: 183 kere forum 156 MesajlarBenzer Başlıklar

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Forum: Anne-Baba ve Çocuk
Yazar: Deva
Cevaplar: 3
İçki vücutta siroza neden olmuyor
Forum: Sağlık
Yazar: eCtReM
Cevaplar: 0
Nasıl Can Yakarsınız?
Forum: Bilmeceler ve Zeka Soruları
Yazar: sinemsi
Cevaplar: 3
LCD monitör satın almak için 10 neden!
Forum: Bilim - Teknik - Elektronik Aletler
Yazar: Deva
Cevaplar: 1
neden????
Forum: Müzik Odası
Yazar: sweet-girl_numberone
Cevaplar: 4

Dön Sağlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir